קידום ובניית אתרים

בחירת שרת אחסון לאתר אינטרנט

שרת-אחסון

מלאכת בחירת שרת לאחסון אתר היא מלאכה מורכבת, זאת מאחר שיש עודף אינפורמציה, אפשרויות רבות ופרטים קטנים שיש לתת עליהם את הדעת. בבניית אתרים לעסקים מלאכה זו הופכת להיות מסובכת עוד יותר, גם כי היא חוצה גבולות. חברות רבות מאחסנות את אתריהן בשרתים היושבים בחו"ל, כך למשל הגולש הישראלי לא ידע כלל אם הוא כרגע גולש באתר המאוחסן בטקסס אריזונה או בפיליפינים.

שרת בארץ או שרת בחו"ל

בבואנו להחליט האם עדיף לאחסן את אתר האינטרנט בשרת בארץ או בחו"ל עלינו לבחון מספר פרמטרים:

מחיר

מאחר שרבות מחברות האחסון בחו"ל בעלות חוות שרתים ענקיות, ומאחר שאופני המיסוי שם שונים, לעיתים קרובות תצענה חברות אלה מחיר זול יותר לאחסון האתר (הכוונה לחבילת אחסון משתלמת יותר, היינו, שטח אחסון, תעבורה ומחיר).

מהירות

מהירות טעינת האתר תהיה גבוהה יותר כאשר השרת מצוי בארץ בה יושב קהל היעד שגולש באתר. כך למשל, אתר פורטל ישראלי ייטען יותר מהר על ידי גולש מישראל, כאשר הוא מאוחסן בשרת בישראל, לעומת מצב בו היה מאוחסן בארה"ב.

תמיכה

התמיכה הטובה ביותר היא על ידי חברות אחסון המצויות במדינה בה יושב בעל האתר. לדוגמא, חברה ישראלית, תזכה לתמיכה הטובה ביותר על ידי חוות שרתים ישראלית. זאת מאחר ששעות הפעילות זהות, התקשורת זולה יותר וכן מחסום השפה איננו קיים.

אנו בחברת תנופה, קידום ובניית אתרים מאמינים שלחברה ישראלית, היושבת בארץ ישראל וקהל היעד שלה ישראלי, משתלם לבחור חברת אחסון אתרים בישראל.

אחסון ריסיילר וחברות אחסון בעלות חוות שרתים

קיימות בשוק מגוון רב של חברות המציעות אחסון אתרים. אופי החברות וצורת האחסון עשויה להיות שונה בתכלית. על כן יש להבהיר כמה מושגים:

אחסון ריסיילר

מדובר באדם/חברה/גוף עסקי אשר קנה נפח אחסון מסויים (בד"כ נפח גדול מאוד) מחברת אחסון אתרים או מחוות שרתים. אותו אדם משכיר בשכירות משנה חלקים קטנים מהנפח שקנה, במחיר גבוה יחסית למחיר שקיבל כשרכש את החבילה הכוללת. הדבר דומה לאדם השוכר מספר קומות בבניין משרדים גדול, אותם הוא משכיר בשכירות משנה לעסקים קטנים יותר. לעיתים רבות, ניתן להשיג מחירים משתלמים ביותר מריסיילרים, מאחר שהם זוכים במחיר זול מראש על קניית נפח אחסון גדול.

החסרונות באחסון ריסיילר:

  • העדר תמיכה מיטבית – בעל שטח האחסון איננו שולט בחוות השרתים פיזית. ומכאן שלעיתים קרובות הוא יהיה מוגבל ולא יוכל למלא בקשות שונות. למשל הקצאה של שרת אחר במקרה של צורך בהגברת התעבורה.
  • חוסר יציבות של הגוף העסקי – חברות ריסיילר יכולות להיות מורכבות מאדם פרטי, גוף עסקי שרק קם וכד'. מכאן שלרוב, לגוף זה אין רגליים עסקיות יציבות ולא אחת, גופים שכאלה פושטים את הרגל, נעלמים או סוגרים את עסקיהם.
  • העדר שליטה בשרת המאחסן – שרת עשוי להכיל מספר רב של אתרים, בהתאם לגודל של כל אתר ולגודל השרת. בנוסף, עשויים חלק מהאתרים להיות פופלרים יותר וחלק פחות. בעל חוזה הריסיילר איננו שולט במיקום אתרכם, ולכן יכול להיווצר מצב שאתרכם ימוקם בשרת מרובה אתרים פופלרים (מה שיאט את קצב הטעינה של האתר שלכם).

מאחר שמחיר הוא קריטריון חשוב שקשה להתעלם ממנו, לאתרים קטנים עד בינוניים מומלץ לאחסן את האתר בחברות ריסיילר בתנאי שיבחנו את יציבותה של החברה (ותק, אופן התאגדותה, כמות לקוחותיה וכד'), ובנוסף יש לבחון את מידת השליטה שלה על אחסון האתר וחוזה השירות שלה. לאתרים גדולים, מומלץ לאחסן את האתר בחברת אחסון אתרים בעלת חוות שרתים עצמאית.

השוואה בין חברות אחסון אתרים

להלן מספר קריטריונים להשוואה בבואנו לבחור חברת אחסון אתרים:

מערכת ההפעלה של השרת

Linux או Windows (חשוב בעיקר על מנת לוודא שמערכת ניהול התוכן שלכם נתמכת ע"י השרת). יש לשים לב כי שרת מבוסס לינוקס איננו תומך בשפת ASP. לעומתו שרת WINDOWS תומך בכל שפות השרת.

שפות צד שרת נתמכות

Php, Asp וכד'. שימו לב שישנן גירסאות לכל שפה ויש לבדוק אילו גרסאות נתמכות (חשוב בעיקר על מנת לוודא שמערכת ניהול התוכן שלכם נתמכת ע"י השרת).

נפח האחסון

פרמטר משתנה, שניתן לרוב לשנות תוך כדי השימוש בחבילת האחסון. הכוונה לכמות המקום המוקצית לכם על השרת.

נפח תעבורה

גם כאן הפרמטר משתנה, וניתן לרוב לשנותו תוך כדי שימוש בחבילת האחסון. התעבורה היא תנועת המידע הנכנס והיוצא אל ומהאתר.

מסדי נתונים שנתמכים על ידי השרת

לדוגמא – Mysql. מסדי נתונים הם כלי הכרחי במערכות ניהול תוכן. חשוב לוודא כי מערכת ניהול התוכן שלכם עובדת עם מסד נתונים אשר נתמך על ידי השרת.

פאנל הניהול

קיימות מספר תוכנות המאפשרות ניהול חשבונות על השרת. הנפוצה שבהן היא Cpanel. בד"כ מכיל פאנל הניהול סטטיסטיקות על האתר, אופציות לניהול ופתיחה של מסדי נתונים, ניהול הקבצים, תעבורה וכד'.

תמיכה בתיבות דואר

כל חבילת אחסון תיתן לכם לפחות תא דואר אחד לשימוש (ובמקרים רבים עד כ- 10 תיבות מייל).

זמינות ואיכות השירות

חשוב ביותר שהאתר ייתמך 24 שעות ביממה ושהשירות בחברת האחסון יהיה מצויין.

גיבויים

חשוב שהשרת המאחסן יבצע גיבויים יומיומיים. באופן הזה כל שינוי או תקלה במערכת הניהול, תהיה הפיכה וניתן להחזיר את המצב לאחור, מבלי להתחיל לשחזר את האתר מקבצי המקור (כאשר כל בסיס הנתונים אבד).